Vademecum Pielgrzyma

Jak się przygotować i w co się zaopatrzyć przed wyruszeniem w drogę.
Jeszcze w domu:

Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą - najlepiej wełnianą. Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się "narzędziem tortur".
Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera.
Miesiąc przed pielgrzymką zrezygnuj z samochodu, tramwaju, autobusu - maszeruj codziennie minimum jedną godzinę.
Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko.
Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

Już w drodze:

Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi - szczególnie, jeżeli jesteś uczulony (a) na opary asfaltu. Niejeden pątnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju.
Idąc w kolumnie pielgrzymkowej "nie przywiązuj się" do jednego miejsca - jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych).
Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg - ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne.
Jako bagaż podręczny radzę zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nie ocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego.
Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 cm i życzę ci, aby oba wróciły z tobą do domu w stanie nienaruszonym.
Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.

Twoje IP: 54.159.148.171
Czas: 2017-03-29 20:55:24