Termin ślubu
Do uzgodnienia w kancelarii parafialnej na minimum 3 miesiące przed datą ślubu.
Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

• dokumenty tożsamości
• świadectwo chrztu św. (ważne jest 6 miesięcy od daty wystawienia)
• dokument potwierdzający ukończenie kursu przedmałżeńskiego
• dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego (ważne są 3 miesiące od daty wystawienia) badź odpis ślubu cywilnego.

Katecheza przedmałżeńska

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa

(od 1 czerwca 2020 r.)

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” dnia 26 listopada 2019 r. został opublikowany Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret ten, wydany na podstawie i w zgodności z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i po uzyskaniu recognitio (sprawdzeniu) przez watykańską Kongregację do Spraw Biskupów, zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które jako wyjaśnienie i uzupełnienie przepisów KPK będą obowiązywały od dnia 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski. Zastąpią one, obwiązujące od trzydziestu lat, przepisy zawarte w Instrukcji KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim w części dotyczącej kanoniczno-prawnego aspektu przygotowania narzeczonych, natomiast kwestie doktrynalne i dotyczące przygotowania duszpasterskiego zawierają inne dokumenty KEP, m.in. Dyrektorium duszpasterstwa rodzin z 2003 r. i dokument przygotowany w 2009 roku przez Radę do Spraw Rodziny pt. Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie.

Celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.

Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami.

Nowe przepisy będą stosowane w parafiach, w których odbywa się przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa i mają charakter pastoralny, gdyż „spotkania proboszcza z narzeczonymi zawsze mają charakter zarówno prawny, jak i duszpasterski – obu tych aspektów nie można od siebie oddzielać ani przeciwstawiać. Dopełnienie formalno-kanonicznych wymogów jest prawdziwą powinnością duszpasterzy, którzy do tej troski są zobowiązani ze sprawiedliwości. Kapłan przygotowujący i dopuszczający narzeczonych do małżeństwa winien mieć moralną pewność, że będzie ono zawarte ważnie i godziwie. Wymaga tego szacunek dla świętości małżeństwa, które w przypadku zawierania go przez dwoje ochrzczonych posiada rangę sakramentalną.”

Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa.

Do dekretu ogólnego, pod patronatem Rady Prawnej KEP, przygotowywany jest praktyczny komentarz. Pracę nad nim podjęli ks. dr hab. dr h.c. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz ks. dr hab. Piotr Majer, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tekst dekretu znajduje się pod adresem: episkopat.pl/aktakep312019
(pdf)

Terminy katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych

w Parafii Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich w roku 2020:

1.  Dwie soboty - 21 i 28 marca - w godzinach: 9.00-16.00
Zapisy: od poniedziałku (16 marca br.) od godz. 8.00 (także telefonicznie: 77 461 24 42)
2. Dwie soboty - 9 i 16 maja - w godzinach: 9.00-16.00
Zapisy: od poniedziałku (4 maja br.) od godz. 8.00 (także telefonicznie: 77 461 24 42)
3. Dwie soboty - 19 i 26 września - w godzinach: 9.00-16.00
Zapisy: od poniedziałku (14 września br.) od godz. 8.00 (także telefonicznie: 77 461 24 42)
4. Dwie soboty - 21 i 28 listopada - w godzinach: 9.00-16.00
Zapisy: od poniedziałku (16 listopada br.) od godz. 8.00 (także telefonicznie: 77 461 24 42)

Wymagana jest również obecność w Poradni Rodzinnej. Telefon: p. Maria Dudek - 695 657 400.

Przed rozpoczęciem spotkań w Poradni Rodzinnej prosimy o wniesienie opłaty na rzecz Duszpasterstwa Rodzin w kwocie 80,00 zł od osoby na konto bankowe: 631240 5178 1111 0010 7036 7600. Tytuł wpłaty: NARZECZENI. Adres: Kuria Diecezjalna w Opolu - Duszpasterstwo Rodzin: ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole.

Twoje IP: 3.234.245.121
Czas: 2020-02-19 08:32:33