Posłuchaj

download zbudz_sie

6 MB 6:32 min

Schola dominikańska

Schola Dominikańska to ponad 20 osób – gimnazjaliści, licealiści, studenci i osoby pracujące. Jej skład zmienia się, gdy ktoś zaczyna studiować w bardzo odległym miejscu. Próby zazwyczaj odbywają się w soboty, kiedy to studenci mogą wrócić po całym tygodniu do swoich domów. Repertuar scholii w 90 procentach opiera się na utworach i kompozycjach powstałych w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym w Krakowie. Jest to muzyka spokojna, ładnie brzmiąca, zazwyczaj czterogłosowa, muzyka z duchem liturgii.

Autorami tekstów i muzycznych opracowań są m. in. Paweł Bębenek, Damian Kusz, Piotr Pałka. Ludzie Ci są muzykami i teologami. W szczególny sposób poprzez swoją twórczość uczestniczą w liturgii Mszy św. Członkowie scholii to zarówno ludzie po szkołach muzycznych, jaki i osoby, które nie miały żadnego przygotowania muzycznego. Jednak w niczym to nie przeszkadza – ludzie Ci mają pełno energii i kochają to, co robią. Swoim śpiewem wzbogacają niejednokrotnie oprawę Mszy Św. w naszej parafii, przez co jeszcze głębiej uczestniczą w Sakramencie Eucharystii.

Repertuar scholii jest bardzo rozbudowany – w zasadzie znajdują się w nim utwory na każdy okres roku liturgicznego. Nowością w ostatnim czasie było to, że oprócz czterogłosowego śpiewu schola zaczęła wykorzystywać różne instrumenty muzyczne, co jest jeszcze bardziej przyjemne dla ucha. W ostatnim czasie dużo czasu poświęcili na przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, a dokładnie do czuwania przed Pasterką. Choć poświęcili temu dziełu sporo czasu, to widać było, że uczestniczyli w tym wydarzeniu z wielkim przejęciem, jak również w duchu skupienia i modlitwy. Zwieńczeniem tego trudu był zauważalny podziw ze strony parafian.

(Agnieszka Kawałko)

schola

Schola na Przeglądzie

maly image"Dobrze jest śpiewać naszemu Panu" - pod tym hasłem odbył się XIII Przegląd Piosenki Religijnej w Komprachcicach. Grupa młodych śpiewaków tworzących skład Scholi Dominikańskiej, działającej w naszej parafii, po raz drugi wzięła udział w tym wydarzeniu. Zaśpiewali piosenki: Pragnę zakochać się w Tobie oraz Kiedy brakuje sił. I jak się później okazało zaśpiewali je w taki sposób, że zdobyli trzecie miejsce na tym przeglądzie. Serdecznie gratulujemy!

Na przeglądzie chórów

przeglad chorowW sobotę 28 maja 2011 w kościele akademicko-seminaryjnym pw. św. Jadwigi w Opolu odbył się XIV Przegląd Chórów Parafialnych Diecezji Opolskiej. Przegląd rozpoczął się o godz. 9.00 wspólną rozśpiewką. Potem wszyscy uczestniczyli we Mszy św., w czasie której w posłudze psałterzysty ustanowieni zostali absolwenci Kursu dla psałterzystów. Kolejnym punktem programu były przesłuchania zespołów. Również nasza Schola Dominikańska brała udział w tym wydarzeniu. Scholiści wykonali trzy utwory: Chrześcijanie, klaszczcie w dłonie, Panie, nie jestem godzien i utwór obowiązkowy Śpiewajcie Panu nową pieśń. Za swój występ otrzymali wyróżnienie.

Pfarrfest w Soest

SOEST2Nasza parafialna Schola Dominikańska uczestniczyła w podniosłym wydarzeniu, jakim było święto parafialne - Pfarrfest - w partnerskiej parafii Świętego Kryża w Soest (Niemcy). Schola udała się tam na zaproszenie ks. proboszcza Geissena oraz rady parafialnej. Swoją obecnością - a dokładniej wykonywanymi liturgicznymi śpiewami - uświetniła przebieg uroczystości. Mieszkańcy tamtejszej parafii nie ukrywali swojego zadowolenia, nagradzając - kiedy było to możliwe - muzyczne zdolności scholi gromkimi brawami. Bardzo miłe przyjęcie ze strony organizatorów dodatkowo potęgowało dobry nastrój wśród członków scholi oraz chęć radosnego uwielbienia Pana Boga. Wyjazd ten na długo pozostanie w sercach scholistów.
Wszystkim, którzy kiedykolwiek nawiązali jakieś znajomości z mieszkańcami parafii Świętego Krzyża, scholiści przywieźli słowa najserdeczniejszych życzeń, pozdrowień oraz zapewnienia dotyczące zintensyfikowania współpracy pomiędzy obiema parafiami.

SOEST1

Co w Gościu piszczy?

1283944789We wrześniowym numerze Gościa niedzielnego ukazał się ostatnio artykuł dotyczący działalności naszej parafialnej Scholi Dominikańskiej. Można go przeczytać również na stronach internetowych w/w gazety.

Czytaj artykuł

Twoje IP: 54.224.255.158