Brama Zamkowa

Mieszcząca się przy ulicy Zamkowej zabytkowa brama, prowadząca do zamku i parku, jest jednym z niewielu elementów pozostałych z dawnych włości rodziny Renardów. Przez lata strasząca swoim wyglądem, została niedawno gruntowanie odremontowana i można wreszcie podziwiać jej historyczny wygląd.

Odtworzono ornamenty, wyremontowano zadaszenie. Odnowiono także dwie kamienne figury w niszach po bokach bramy. To święci: Jan Nepomucen – patron od mostów i przepraw, oraz Florian – patron strażaków. Obie późnobarokowe rzeźby powstały w XVIII wieku. Wykonanie remontu zostało dofinansowane z Projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w gminie Strzelce Opolskie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.